Stará verze | Mapa webu | Vyhledávání

Archiv

2019 / 2020

Fotokronika

Kutná Hora osmé třídy

22.-24. května 2016

22. května se naše třída vypravila na plánovaný a velmi očekávaný výlet do historického města stříbra – Kutné hory, královského města, kde se v minulosti razily stříbrné denáry i jiné mince, vystřídaly se zde úchvatné stavební slohy a prohnali se tudy také nelítostní Husité.

Hned po příjezdu na skautskou základnu jsme se vydali do města. Minuli jsme Kamennou kašnu, několik kostelů a už nás čekalo úchvatné panorama chrámu Svaté Barbory od Matěje Rejska.

Odpoledne jsme navštívili muzeum Stříbra, kdy jsme měli tu možnost vejít do temných, avšak vzrušujících chodeb dolu, bohužel, nic pro klaustrofobiky… Nasadili jsme si na hlavu helmy (a to mi věřte, že za dobrým účelem), oblékli si bílé pláště a putovali hluboko pod zem. V podzemních chodbičkách to bylo opravdu působivé, stěny protkané bílými nerosty, stále odkapávající voda ze stropu a krásná jeskynní jezírka nás dočista uchvátila. Musím říct, že jsme opravdu litovali, že jsme si nezakoupili možnost tady fotografovat.

Poté jsme se ještě procházeli po městě a trpělivě čekali u chrámu Svaté Barbory, až se setmí. Skutečně se mnohým z nás povedlo ulovit spoustu překrásných snímků této famózní gotické stavby a večerní Kutné Hory ponořené do blaženého ticha tmy - myslím, že pouze my jsme ten klid trochu narušovali, ale snad nám bude prominuto, koneckonců jsme přeci jen puberťáci. Ulehli jsme velmi pozdě :)

Druhý den jsme navštívili kostel Nanebevzetí Panny Marie v barokní přestavbě J. B. Santiniho-Aichla. Zde jsme si vyslechli, jakou má kostel historii, a poté už se jen tiše procházeli a prohlíželi si jej. Naše pozornost patřila mnoha cenným olejomalbám a pozlaceným sochám, a některé z nás mírně zamrazilo, když jsme objevili dvě takřka kompletní lidské relikvie uložené v tomto chrámu k věčnému odpočinku. Také jsme nahlédli do vyšších pater, kde se nacházely pozůstatky původních půdorysů stavby. Poté jsme zamířili do věhlasné Kostnice. Mnoho artefaktů vytvořených z obrovského množství kostí a lebek v jedné plamínky svící osvětlené místnosti na nás dýchly ze všech stran a navozovaly mírně děsivou atmosféru, rozhodně nás zaujaly.

Pak jsme vstoupili do chrámu Svaté Barbory... Představa, že už tak obrovská stavba měla být původně ještě větší, byla až zarážející. Uvnitř se nachází mnoho uměleckých děl a pozlacených soch, světlo slunce na nás dopadalo přes nádherná okna vyskládána z mnoha barevných kousků skla do obrazů s náboženskými motivy, jeho strop znovu dosahoval takřka do nebes a tomu celému monumentálnímu představení vévodily varhany, shlížející na nás z výšin.

Poslední den jsme ještě stihli navštívit zrenovovaný dům Dačického, ze kterého se stalo velmi hezké interaktivní centrum věnované památkám UNESCO v ČR, zvláště pak samotné Kutné Hoře a exkurzi jsme zakončili pohledem na umění tentokrát k o něco modernější. Na výstavě v opět krásné budově jsme spatřili mnoho obrazů ať už abstraktnějších či méně, avšak všechny měli jednu věc společnou a to obrovskou fantazii a tvořivost autorů, ať už těch našemu zraku sympatičtějších nebo méně.

Viděli a zažili jsme mnoho, od opravdu hodnotných památek až po podle mého názoru toho největšího dobrodružství v podobě skautského ubytování a jednoho nezvaného zvířecího návštěvníka, ale o tom snad někdy příště… Všichni už jsme velmi zvědaví, co si na nás paní učitelka přichystá příště, a zda to krásy královského města dokáže trumfnout.

31. 5. 2016
Natálie Němcová


Kutná Hora osmé třídy Turnaj ve stolním fotbale Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy Kutná Hora osmé třídy

© Sedmikráska [ skola@sedmikraska.cz, (+420) 57 57 53 923 ]