Stará verze | Mapa webu | Vyhledávání

Archiv

2019 / 2020

Fotokronika

Příběhy našich sousedů

21. května 2021


Příběhy našich sousedů jsou žákovskou variantou projektu Paměti národa, který shromažďuje vzpomínky pamětníků, přímých svědků událostí 20. století.
Do projektu se zapojili žáci osmé třídy, Bohdanka a Matěj (s podporou paní učitelky Hepové a koordinátorky projektu paní Pargačové). Ponořili se do práce s nadšením a zodpovědně se připravovali na rozhovor. Zažívali postupně roli historika, reportéra, scénáristy, kameramana, střihače. Potýkali se s technickými problémy, rozhodovali se mezi audio a videoreportáží. Svůj scénář měnili, zjistili, jak je obtížné vést rozhovor a směřovat ho správným směrem.
Stáli jsme o to setkat se s naší pamětnicí naživo, jenže natáčejte rozhovor s pamětníkem v době kovidové!
Byla to velká zkouška naší motivace. Překonáme zklamání z nepodařeného rozhovoru na dálku?
Vylepšili jsme strategii, rozšířili scénář a nakonec jsme se setkali s paní Ladislavou Guričovou v jejím bydlišti. Vyprávěla velmi ochotně svůj příběh o dětství v 50. letech, ukázala nám spoustu dobových dokumentů, navštívili jsme její rodný dům, hřbitov, kde je pohřbený její otec, oběť politických procesů. Paní Guričová se celý život věnuje připomínání odkazu politických vězňů z padesátých let, ráda mluví s mladými lidmi a zdůrazňuje hlavně důležitost vzdělání, které jí bylo odepřeno.
Materiálu pro reportáž jsme získali tolik, že by to vystačilo na celý dokumentární film. Ještěže jsme měli možnost zúčastnit se workshopu o stříhání videa! Zvláště Matěj byl po jeho absolvování nadšený. Čekají nás poslední úpravy a dokončení videoreportáže. O historii jsme se dozvěděli tolik, kolik z učebnice není možné, a už se těšíme, jak ukážeme reportáž spolužákům.


Venkovní učení na Sedmikrásce Venkovní učení na Sedmikrásce Venkovní učení na Sedmikrásce Venkovní učení na Sedmikrásce Venkovní učení na Sedmikrásce Venkovní učení na Sedmikrásce Venkovní učení na Sedmikrásce Venkovní učení na Sedmikrásce

© Sedmikráska [ skola@sedmikraska.cz, (+420) 57 57 53 923 ]