Stará verze | Mapa webu | Vyhledávání

Archiv

2017 / 2018

Fotokronika

Letní slavnost školy

30. června 2017

Děkujeme žákům, učitelům, rodičům, prarodičům, absolventům školy a příznivcům za hezké dopoledne, během kterého jsme se v krásném prostředí Valašského muzea v přírodě jednak rozloučili s uplynulým školním rokem, s deváťáky a některými dalšími žáky, jednak přivítali s dětmi z budoucí první třídy. Z nových sedmnácti trpaslíků, do nichž se v tu chvíli kluci a holky převtělili, měla největší radost samotná Sněhurka (v civilním životě třídní učitelka budoucích prvňáčků), která už netrpělivě očekávala vědychtivé, "neopotřebované" žáky. Loučení i vítání bylo veselé i dojemné, plné písniček, divadla, vtipu, kromě muziky a divadelní podívané proběhlo také ocenění úspěšných účastníků soutěží a přehlídek. A po programu následovalo rozdávání vysvědčení - a pak už nás nikdo neudržel!
Užijte si všichni léto! V září vás zase moc rádi uvidíme!


Vaše Sedmikráska

Letní slavnost Sedmikrásky

Fotogalerie


Zdravé vaření

červen 2017

Ách, ta vůně a barvy a chutě! Škoda, že jste tam nebyli... Se sedmáky jsme si ve výchově ke zdraví vyzkoušeli, jak se vaří opravdu zdravě a stálo to za to!

Zdravé vaření

Fotogalerie


Záhada

červen 2017

To by jste nevěřili, co se mi dnes přihodilo na školní chodbě... Jen tak si jdu ke kabinetu a najednou slyším tiché štěbetání, smích a úryvky tlumených rozhovorů. Rozhlédla jsem se, ale nikdo tam nebyl. A tu mi padl zrak na křesílko u okna. Bylo plné zvláštních bytostí s povědomými obličeji. ÁÁÁha!!!! ...To jsou oni! Znáte je taky?
(P.S: VV+Pč 2.stupeň)

Záhada

Fotogalerie


Hon na raka

28. června 2017

Jeden z posledních školních dní se čtvrťáci rozhodli strávit u Bečvy. Nejprve to vypadalo na procházku, malování křídami a trochu vodního osvěžení. Během cachtání však naši průzkumníci objevili tři krásné raky, kteří se schovávali pod kameny. To odstartovalo asi hodinový "hon", který vyžadoval trpělivost myslivce na posedu a přesnost chirurga. Snaha byla korunována úspěchem. Rak byl opatrně lapen do svačinové krabičky. Poté, co si jej všichni s odpovídajícím nadšením prohlédli, byl rak se všemi poctami opět vypuštěn zpět do vody.

Hon na raka

Fotogalerie


Prezentace ročníkových prací 9. třídy

8. června 2017

Spolužáci, rodiče, sourozenci, učitelé i absolventi loňské deváté třídy si nenechali ujít veřejnou prezentaci ročníkových prací v devítce. Přes žhavé počasí, pozdní odpolední hodinu, někdy i po překonání menší trémy, vystoupili všichni prezentéři, aby seznámili posluchače s výsledkem své práce na vybrané téma. Jak se jim to podařilo?
Krásně. Přednést fakta v souvislostech. Vybídnout ostatní k zamyšlení, ale i rozesmát. Zazněla témata z oblasti ekologie (chov slepic a prodej vajec), ze společenského a kulturního okruhu (ženy v umění, ženská práva v historii), literární tvorby (tvůrčí psaní, osobnost Charlieho Chaplina), psychologie (lidská paměť), ale také sportu (parkurové skákání) nebo chovu exotických zvířat. Byl přednesen zlepšovací návrh technického charakteru (konstrukce exoskeletonu). Písemnou přípravu žáci převedli do podoby interaktivních prezentací, v některých případech byla prezentace doplněna o praktické ukázky nabytých znalostí. Třídu dokonce navštívila živá agama vousatá. Nechybělo ani vlastnoručně připravené občerstvení. Myslím, že (nejen) po této zkušenosti můžeme naše nejstarší žáky směle a bez obav vypustit do světa.

Jolana SobotkováRočníkové práce IX. třídy

Fotogalerie


Ročníkové práce V. třídy

5. června 2017

Na ročníkovky jsme se chystali asi pět měsíců, ale prezentace pro nás byla nejtěžší. Měli jsme velkou trému, přesto jsme to nakonec nějak zvládli. Dokonce jsme pro hosty nachystali i drobné pohoštění. Naše prezentace obsahovala různá a hodně rozdílná témata od zvířat přes sporty, pečení až po hudební nástroje.
V některých případech byly v prezentacích mimo fotografií i videa. Většina z nás si to hodně užila. A také nás moc bavilo dívat se, co vytvořili spolužáci. Akce proběhla 5. června, přišli rodiče, učitelé (konzultanti) i pan ředitel.

Markéta Skalková, Petra ŠtudentováRočníkové práce V. třídy

Fotogalerie


Výlet V. třídy

17. května 2017

Ve středu 17. května jsme uskutečnili dlouho odkládaný výlet na Velký Javorník. V 7:55 jsme měli sraz na autobusovém nádraží a vyjeli jsme autobusem na Pinduli. Potom jsme vyrazili vstříc dobrodružství s cílem zdolat vrchol a vrátit se zpět do školy na oběd. V průběhu cesty nahoru jsme hráli hru Kolíček, povídali si a šlapali. Cesta byla náročná, ale nakonec jsme došli až na vrchol. Vyšli jsme si na rozhlednu a posvačili. Navíc byla jako vrcholovka lízátka, protože jsem ten den měla narozeniny. Když už jsme byli odpočatí, vydali jsme se do Rožnova. Cestou bylo pár pádů a odřených kolen, ale nakonec jsme dorazili do cíle. Hodně nás bolely nohy, přesto jsme si to moc užili.
Amálie Holišová

Výlet páté třídy

Fotogalerie


Jak se nám (ne)dařilo mýdlo

30. května 2017

Jelikož se nám již školní rok chýlí neúprosně ke konci, rozhodli jsme se dodržet tradici a pokusit se o výrobu mýdla. Nejdříve jsme zahřívali margarín do tekuté formy, poté jsme jej vychladili (kolem 40° Celsia), připravili jsme si roztok hydroxidu sodného (hydroxid + destilovaná voda) a ten jsme opatrně nalili do margarínu... a mixovali a mixovali. Dále jsme formičky naplnili směsí, "ozdobili" a nechali několik dní odležet, dokud směs neztuhla.
Nepovedlo se. Doma to radši nezkoušejte, hydroxid je jedovatý.

Jak se nám (ne)dařilo mýdlo

Fotogalerie


Průměrný páťák

květen 2017

V matematice jsme si vytvořili ,,průměrného páťáka", což znamená, že dvojice žáků změřila a vypočítala průměrnou váhu, délku, obvod, hmotnost tašky, atd. všech páťáků. Poté jsme obkreslili na velký papír spolužačku a k různým částem těla nebo někde jinde jsme nalepili papírek s výpočtem průměru a větou, například Průměrný páťák má obvod lýtka 36 cm. Celková práce byla zábavná a hlavně jsme si procvičili, jak vypočítat průměr.
Honza Einšpígl


Průměrný páťák

Fotogalerie


Ocenění v Lidicích

1. června 2017

Naši žáci se účastnili již 45. ročníku Mezinárodní výtvarné soutěže v Lidicích a byli opět velmi úspěšní. Porota vybírala z 25 690 exponátů zaslaných z 83 zemí světa a mezi oceněnými byli žáci naší školy zastoupeni docela významně.
V kategorii fotografie získaly Natálie Krajinová a Natálie Jančová z IX. třídy medaile a práce byly porotci vysoce hodnoceny. Velmi populárními se staly Kristýna Sumcová (VII. třída) a Viktorie Sumcová (IX. třída). Nejenom, že byly oceněny medailemi, ale jejich prostorová práce minivanu VW se stala ústředním objektem, jakýmsi maskotem na plakátech a všech oficiálních materiálech a tiskovinách tohoto ročníku přehlídky. Čestné uznání dostaly ještě za fotografii Anna Lajšnerová a Anna Kovářová z IX. třídy a v kategorii výtvarných objektů Amálie Gajdová ze IV. třídy. Individuální cenu - medaili získala také Bára Kovářová, loňská absolventka naší školy.
Všem gratulujeme :)


Vyhlášení výsledků MVDV Lidice 2017

Fotogalerie


Letní škola v přírodě

květen 2017

Tři autobusy s žáky I. - IX. třídy se v úterý ráno rozloučily s rodiči a spolu s pedagogy vyjely směrem k rekreačnímu středisku Palkovické hůrky. Čekala nás velká chata mezi kopci a v okolí mnoho míst ke sportu i odpočinku, od pískového i asfaltového hřiště přes fotbalový trávník, altán, posezení či ohniště. Po ubytování se děti formou hry seznámily s okolím a z šifry začaly tušit, jaké téma bude provázet společné čtyři dny. Další nápovědou byla scénka ztřeštěné rodinky, která se hroutila, když přestala fungovat elektřina. Pak už bylo jasno - tématem je BLACKOUT! Ve třinácti týmech sestavených napříč třídami se žáci měli připravit k přežití bez elektřiny, kdy každý využil své schopnosti a vlastnosti pro tým, dále se i něco více dozvěděl a přiučil. A to se podařilo!

Co všechno jsme stihli? Navštivte fotogalerii.


Letní škola v přírodě

Fotogalerie


Pracovky v páté třídě

19. května 2017

Páťáci si v pátek vyzkoušeli co je to pomíjivost okamžiku. Z toho co našli na školní zahradě vytvořili mandaly. Moc se jim povedly a na pár chvil rozzářily asfatový chodník ... než je rozfoukal vítr.


Pracovky v páté třídě

Fotogalerie


Guerilla gardening

2. května 2017

Abychom si zkrášlili okolí školy, nechali jsme se inspirovat akcemi nazývanými guerrilla gardening, při kterých lidé oživují místa veřejného prostoru, kde je málo zeleně, květin a barev. Vysadili jsme zde tedy spoustu různých kytiček, například macešky, aksamitníky, netřesky, jahody či různé léčivé bylinky. Jako květináče nám posloužily staré nepotřebné nádoby, hračky, boty, skořápky od kokosových ořechů nebo kabelka.

Guerilla gardening

Fotogalerie


Jarní slavnost

28. dubna 2017

Akční, veselá, plná muziky, kouzel, divadla, filmů. Prostě zajímavá.

Jarní slavnost na Sedmikrásce

Fotogalerie


Velikonoce na Sedmikrásce

12. dubna 2017

Pro první stupeň byla středa před velikonočními svátky velmi akční a tvořivá. Kluci se vydali do parku a s pomocí učitelů a několika spolužáků ze VII. a VIII. třídy si upletli tatary, zahráli fotbal a trošku vymrzli.
Holky zůstaly ve škole a vytvořily krásná vajíčka pro šmigrustníky. V nabídce bylo mnoho výtvarných technik od barvení v cibulových slupkách, přes malování barvami, lepení skořápek, až po nanášení vosku. Bylo to moc veselé dopoledne a kluci samozřejmě nezapomněli vyplatit děvčata, aby si vajíčko a stuhu na pomlázku zasloužili.
Co myslíte, dostaly tatarem i paní učitelky?


Velikonoce na Sedmikrásce

Fotogalerie


Fotokroužek Sedmikrásky

březen 2017

V rámci projektu mezigenerační spolupráce rožnovských fotoamatérů se zúčastnili Lada Srovnalová, Natálie Krajinová a Adam Vaculín fotografické soutěže na téma "Rožnovští aktivní senioři, studenti a žáci objektivem fotoamatérů ze svých řad". Došlo na společné fotografování s "dospěláky - seniory" v ateliéru, byli jsme součástí poroty i besedy s panem profesorem Jindřichem Štreitem, vynikajícím pedagogem a fotografem. Pomohli jsme i při instalaci výstavy, která navazovala na slavnostní vernisáž v Galerii Na Radnici v Rožnově p. Radhoštěm.
A jak to vlastně dopadlo? No přece výborně, Natálka Krajinová získala 1. místo a Lada Srovnalová čestné uznání v kategorii základních škol. Gratulujeme!
Jaroslav Polášek

Video z vernisáže


Fotokroužek Sedmikrásky

Fotogalerie


Druháci na záchranné službě

duben 2017

18. dubna jsme šli už podruhé navštívit taťku od Cyrilka, který je pan doktor na záchranné službě. Poprvé nám to nevyšlo, protože odjely všechny sanitky k pacientům. Teď to konečně klaplo a my jsme měli možnost se dovědět, jak to chodí, když se zavolá 155. Pan Janík nám všechno vysvětlil, ukázal nám sanitku, jak je dokonale vybavená a k čemu všechno slouží. Mohli jsme si sednout i na místo řidiče, kde jsme si pustili modrá výstražná světla, chtěli jsme i zahoukat, ale to by byl velký rachot. Viděli jsme vysílačky, mohli jsme si sednout i na speciální vozík, který umí jezdit po schodech. Jedna sanitka zrovna vyjížděla někomu na pomoc. Bylo to opravdu zajímavé. (2. třída)


Druháci na záchranné službě

Fotogalerie


Kolekce do Lidic

březen 2017

Tématem 45. ročníku Mezinárodní výtvarné soutěže Lidice je CESTOVÁNÍ. Můžete nakouknout do letošní sbírky, co jsme na Sedmikrásce nachystali.

Kolekce prací do Lidic

Fotogalerie


Noční výprava

24. března 2017

Pindula - Velký Javorník - Rožnov. Ve dne příjemná procházka, v noci dobrodružství. Této výpravy školního turistického kroužku se zúčastnila dvacítka dětí a dospělých. Šlapali jsme pod jasnou oblohou plnou hvězd, pouze na vrcholu byli proti kochání se rozhledy mlha a studený vítr. Do Rožnova jsme dorazili hodinu před půlnocí.

Noční Velký Javorník

FotogalerieBajky

březen 2017

Tento příspěvek je o tom, jak probíhalo třeťácké seznamování se s bajkami. Napřed se o nich něco dozvěděli, pak si je přečetli, vytvořili z nich jednoduché divadelní scénáře, namalovali kulisy a pozadí, vyrobili loutky a vše si vyzkoušeli před spolužáky. Potom zhotovili pozvánky pro rodiče, ukuchtili občerstvení a divadélka přehráli už naostro maminkám, tatínkům... Úspěch se dostavil, pochvaly se jen sypaly.

Bajky

Fotogalerie


Z hodiny španělštiny

únor 2017

V rámci tématu "oblečení" proběhla ve výuce španělského jazyka komentovaná modní přehlídka. Žáci VIII. třídy si ve skupinkách oblékli své modely a popisovali, co mají na sobě. Pokud se chystáte na jarní obnovu šatníku, přinášime pár inspiračních fotek.

Z hodiny španělštiny

Fotogalerie


Josefský jarmark

17. března 2017

V pátek 17. března 2017 proběhl na rožnovském náměstí Josefský jarmark. V rámci doprovodného kulturního programu vystoupila na jarmarku také kapela složená z našich osmaček a osmáka. V sestavě Maruška - housle, Aneta - baskytara, Lada - klavír, zpěv, Ema - kytara, zpěv a Jirka - kytara, zpěv (bušením do takové té krabice, co se jí mezi muzikanty říká kajon - čti "kachon" - je doprovázel ještě pan učitel Dan) vystřihli tři písně z bohaté sedmikráskové hudební dílny.
Vystoupení zaznamenalo úspěch jak u publika cizího, tak u publika domácího - podpořit muzikanty přišel celý druhý stupeň Sedmikrásky i některé mladší třídy. Děkujeme!

Prohlédněte si záznam z vystoupení našich muzikantů.


Josefský jarmark

Fotogalerie


Vítáme jaro!

20. března 2017

Ve svěžích barvách jsme hned v pondělí vyběhli před školu a zvoláním "Ahoj Jaro" (nebo to bylo "Ahoj Jardo?") jsme jaro pozvali na Sedmikrásku. Důležité bylo, že jsme nezmrzli a jaro v 11 hodin a 28 minut opravdu dorazilo.

Vítáme jaro
Vítáme jaro


Karneval I. a II. třídy

3. března 2017

Jednoho pátečního rána se děti z první a druhé třídy proměnily v princezny, piráty, vodníky, tanečnice, strašidla,. Vyzkoušeli jsme si přichystat zdravé občerstvení z ovoce, tvořili jsme karnevalové kresbičky a vymýšleli podivuhodné kouzelné recepty. Den jsme ukončili hrami, tancem a dobrou náladou.

Karneval

FotogalerieMezinárodní den žen

8. března 2017

Ve středu jsme na Sedmikrásce přivítali všechny náladovou muzikou ze školního rozhlasu a ženám i dívkám jsme popřáli dvěma písničkami v doprovodu kytary. Zazněly "Je jaká je" a "Báječná ženská". Bylo to milé a krásné růže vykouzlily na tvářích našich kolegyň zdravou barvu a úsměv - snad na celé dopoledne.
Rozešli jsme se zvoláním pana učitele Jirky - "Děkujeme za to, že jste."
Hezké dny ve škole i doma Vám přeje Sedmikráska.

Mezinárodní den žen

FotogalerieStabilita

3. března 2017

7. ročník.
Uzavření tématu stabilita a těžiště před závěrečným testem proběhlo "projektem" pro skupinky žáků.
Cílem bylo teoreticky navrhnout, prodiskutovat a následně postavit co nevyšší stavbu za určených podmínek.
Použitý materiál: 15 špejlí, 4 dřevěné kostky, 1 list A4, 1 metr provázku a 1 metr malířské pásky. Stavba musela stát bez další opory minimálně 2 minuty. Po přeměření a předání zkušeností proběhlo i další "opravné" kolo v kratším časovém limitu.

Stabilita a těžiště

Fotogalerie


Jarní prázdniny

13.- 17. února 2017

Neuvěřitelné! Jarní prázdniny, a pořád ještě je zima.
K těmto dnům volna předkládáme pár snímků, které jsme vám ještě neukázali. Třeba jak pohádkově to u školy vypadalo na 1. února nebo jak nás milí žáci podporují, když jsme přes týden měli na Sedmikrásce návštěvu. Také vás chceme povzbudit, abyste se vydali ven, je pořád zima a krásně. Vyražte do lesa, na běžky, na svahy, za kulturou. A ahoj 20. února na Sedmikrásce. :)


Jarní prázdniny

Fotogalerie


Předávání vysvědčení s bonusem

31. leden 2017

Je to tady! Pro prvňáčky premiéra. Pro všechny pak napínavá chvíle, jak ve svých školních povinnostech obstáli.
Již tradičně měli žáci II. stupně možnost vystavit slovní hodnocení vyučujícím jednotlivých předmětů. Pro pedagogy je to důležitá zpětná vazba a příležitost získat informace o tom, co je v hodinách účinné, jak se žáci v hodinách cítí, kde je třeba se zamyslet nebo něco změnit.
Věřte, že žáci i učitelé své hodnocení četli velmi pečlivě. :)


Pololetní vysvědčení

Fotogalerie


Matematika se čtvrťáky

31. leden 2016

Dnes jsme se čtvrťáky zapojili do výuky matematiky také interaktivní tabuli. S její pomocí jsme doplňovali do tabulek různé počty psích i lidských nohou nebo způsoby, jimiž můžeme zaplatit 21 Kč s použitím pětikorunových a dvoukorunových mincí. Cílem nebylo údaje do tabulky jen správně nasázet, ale také je správně vyčíst a použít.
O tom, že to byla hodina, kde se zapojovaly všechny děti, nemůže být sporu. Pracovalo se v lavicích, u tabule i samostatně v zadní části třídy. Bylo to skoro tak napínavé jako detektivka.


Matematika se čtvrtáky

Fotogalerie


Vánoční slavnost školy

22. prosince 2016

Rádi se před Vánoci potkáváme mimo školu, a proto jsme vymysleli místo na kraji Rožnova a krátkou skoro půlhodinovou procházkou jsme se vydali proti proudu Rožnovské Bečvy. Za stromy u vody na nás svítil ohníček, což bylo při teplotě -8 stupňů Celsia opravdu potřeba.
Společně jsme si všichni připili novoročním punčem, který pro nás učitelé připravili a zazpívali 6 písní se závěrečnou "Když padá sníh". Doprovodili nás i někteří rodiče a bylo to příjemné.
V jídelně jsme viděli děti s růžovými tvářemi. Jenom nevím, jakou barvu měly prsty našich 3 kytaristů, zima u vody byla pořádná.

Hudební set byl následující: Vánoce držíme, Pásli ovce Valaši, Mary had a baby, Z jedné strany chvojka, Feliz Navidad, Když padá sníh.


Zimní slavnost

Fotogalerie


Pozvání k terénnímu výzkumu

2. prosince 2016

V prosinci přijala šestá třída pozvání od pana Miroslava Kubína z CHKO Beskydy do obce Bílá, kde probíhá terénní výzkum na téma: "Vliv technických úprav vodních toků na pstruha obecného a vranku pruhoploutvou".
Navštívili jsme jednu z výzkumných ploch ve vodním toku Smradlavá.

Šesťáci na vlastní oči viděli:
jak jednoduše naplánovat vědecký experiment
jak se zakládá experimentální plocha
jak lze odlovit ryby pomocí rybolovného agregátu
... více v galerii

Pozvání k terénnímu výzkumu

Fotogalerie


Fotokroužek na fotografické soutěži Valašská krajina

27. listopadu 2016

Část fotokroužku Sedmikrásky se zúčastnila již 15. ročníku fotosoutěže Valašská krajina. Novinkou tohoto ročníku byla kategorie Junior, protože CHKO Beskydy chce motivovat mladé tvůrce k zájmu o krásnou krajinu, živočichy a lidi, kteří zde v Beskydech žijí.
Slavnostní vernisáž výstavy a ocenění mladých i dospělých fotografů proběhlo v pěkném prostředí Muzea Velké Karlovice. Naši fotografové Lada Srovnalová a Thomas Majer se neztratili a jejich fotografie ve velkém formátu jsou součásti výstavy, která probíhá v Karlovském muzeu až do 31. března 2017. Gratulujeme tímto k úspěchu zejména Ladě, která s fotografiemi krajiny v okolí Kelče získala krásné III. místo právě v kategorii junior.


Fotografická soutěž Valašská krajina

Fotogalerie


PF 2017

29. prosince 2016

Přejeme Vám všem - dětem, rodičům, přátelům a příznivcům školy hodně zdraví a elánu do roku 2017.

A pořádně do toho šlápněte.


PF 2017


Testování SCIO

21. prosince 2016

Žáci 9. ročníku se jako každoročně zúčastnili testování SCIO s cílem zjistit stav vědomostí a dovedností, a to v porovnání s ostatními žáky devátých tříd (celkově se jich zúčastnilo okolo 16 000) a připravit se na přijímací zkoušky.
Výsledky našich žáků byly nadprůměrné ve všech oblastech. V českém jazyce škola patří mezi 10% nejúspěšnějších škol a v matematice jsou výsledky žáků lepší než u 80% zúčastněných škol. V testování anglického jazyka v rámci projektu SCATE žáci dosáhli i úrovně B1 a B2.

Vycházka za Lojzou

3. prosince 2016

Třetáci si vyšlápli do Tylovic navštívit Lojzu. Nejednalo se o spolužáka, ale o srnce, kterého chovají Městské lesy. Pan hajný nám o něm a o srncích vůbec pověděl spoustu zajímavostí, ukázal druhy paroží, naučil nás pojmenovat části jejich těla - třeba běhy, slechy, světla, větrník, zrcátko, ... Pak už jsme vyrazili za Lojzou do výběhu. Pohladili jsme jej, nakrmili, a když jsme se dosyta vynadívali, vrátili jsme se do školy.

Vycházka za Lojzou

Fotogalerie


Mikuláš na Sedmikrásce

2. prosince 2016

Mikulášskou nadílku jsme pojali tradičně - andělé a čerti si vzali sváteční převleky, Mikuláš prostudoval knihu hříchů a dobrých skutků a vyrazili za dětmi na první stupeň. Ovoce, ořechy, perníček, uhlí. Všem bylo podle zásluh a chování naděleno. Z výrazu tváří bylo patrno, že některé děti by si i na nějaký "škraloup" vzpomněly, ale i pro tentokrát Mikuláš situaci vyřešil jen napomenutím, a tak žádné místo v lavici nezůstalo po víkendu opuštěné.Mikuláš na Sedmikrásce

Fotogalerie


Družina na Sedmikrásce

listopad 2016

Školní družina letos zařadila do svého programu projektové dny, které prohlubují vztah s přírodou. Baví nás vycházky do lesa a parku, poznávání rostlin a hub, tvorba z přírodnin, užíváme si relaxace. Ježkovi, který spokojeně usnul na lesním chodníčku jsme vytvořili bezpečnější pelíšek k přezimování.

Lída Doležalová a Magda Štěpánková

Družina

Fotogalerie


Cesta do školy


Pátek 18. listopadu jsme zvolili dnem "kol pro Afriku". Tedy nejen kol, ale i náhradních dílů, nářadí a prošlých či zánovních autolékárniček - to všechno mohly děti po dohodě s rodiči, případně za jejich pomoci dopravit ke vstupu do naší školy. Podpořit svými dary africké děti, konkrétně ty z Gambie, které den co den do školy váží dlouhou pěší cestu.

Akci jsme na Sedmikrásce pojali jako projektový den, v jehož rámci si děti z první až čtvrté třídy společně se svými učiteli o vrstevnících z Afriky promítli krátkou reportáž a o jejich situaci si povídali. Informace i atmosféru výjimečného školního dne zaznamenaly na společném výtvarném díle "Každé kolo má dvě duše".

Cesta do školy

Více ve fotogalerii


Ohlédnutí za dýňovým tvořením

4. listopadu 2016

Na začátku listopadu jsme si s druháky udělali tvořivý den. Vyrobili jsme si dýňové lampičky, které od nás odehnaly všechno zlé, pak jsme pokračovali v kuchyňce, kde jsme vařili. Ukuchtili jsme samé mlsky.
Z čeho? No přece z dýní. Vynikající kompot, čatní, a polévku.
Mňam, byla to hezká tečka za celým týdnem.

Dýňové tvoření

Fotogalerie


Den otevřených dveří

3. listopadu 2016

Děkujeme všem, kteří nás navštívili na dni otevřených dveří na Sedmikrásce. Zájemci měli možnost strávit ve škole chvilku nebo i celé dopoledne. Děkujeme i pedagogům a deváťákům - všichni přispěli k tomu, že to byl rušný, ale snad i zajímavý školní den.

Pulčínské skály

Fotogalerie


Kola pro Afriku

18. listopadu 2016

Vážení rodiče,
ve spolupráci s Kola pro Afriku o. p. s. jsme pro Vás a Vaše děti připravili v pátek 18. listopadu projektový den "Cesta do školy".
Můžete se na něm osobně podílet darováním jízdního kola (ať už pojízdného či nikoli), náhradních cyklo dílů, nářadí, cyklistických přileb, reflexních vest nebo autolékárniček (i těch s prošlým datem užití). Výtěžek naší sbírky je určen africkým dětem z Gambie, které podpoří v jejich vzdělávání tím, že jim usnadní cestu do školy.

Pro případné organizační dotazy jsme k dispozici v kanceláři školy na čísle 575 753 923.
Děkujeme!

Kola pro Afriku


Pulčínské skály

15. října 2016

V krásnou podzimní sobotu podniklo TUFO (turistický a fotokroužek) další ze společných akcí - výpravu na Pulčínské skály. Vlakem jsme se dopravili do Lidečka a pěšky pokračovali k vytýčenému cíli. Cestou jsme se kochali, fotili, povídali si, došlo i na schovávací hru. Skály i počasí se nám ukázaly v plné své kráse, všech 22 účastníků se vrátilo domů unaveno, ale spokojeno.

Pulčínské skály

Fotogalerie


Slavnost školy

25. října 2016

Podzimní slavnost školy proběhla opět ve zcela zaplněném kině Panorama. Vy, kdo jste nás navštívili, jste se prostřednictvím rozhlasového vysílání přenesli do středověku, zhlédli animovaný film, vyslechli písničky a zažili také malou vzpouru ve "sborovně". Deváťáci nám poradili, jak se chovat při blackoutu, a osmáci se s námi podělili o různé přístupy ke stravě. Po vystoupení první třídy už také víme, že pro naše prvňáky jsou rodiče úplnými hrdiny.
Se slavností jsme se rozloučili písničkou Octopus´s Garden od kapely Beatles.
Zbytek dopoledne tvořily děti v parku mandaly z listí. Počasí nám přálo, obrazy z přírodnin v parku vydržely několik dní a snad udělaly radost i řadě dalších návštěvníků Rožnova.

Podzimní slavnost

Fotogalerie


Organizace Dne otevřených dveří na Sedmikrásce

3. listopadu 2016

Ve čtvrtek 3. 11. bude ZŠ Sedmikráska otevřena veřejnosti - zejména rodičům a zájemcům o vzdělávání v naší škole.
Můžete nás navštívit v době od 08,00 do 14,00 hodin. (Poslední příchozí prosíme do 13,30 hodin).
U vstupu vás přivítá žákovská služba a podle rozvrhu si vyberete třídu a předmět, který vás zajímá. V průběhu dopoledne je samozřejmě možné navštívit více tříd.
O přestávkách můžete strávit čas s našimi pedagogy a navštívit vedení školy.

Děkujeme za přízeň a těšíme se na Vás.
Sedmikráska

Den otevřených dveří


Exkurze do papíren a k přečerpávací vodní elektrárně

18. října 2016

V zataženém úterním ránu jsme vyrazili směr Jeseníky - do Ruční papírny ve Velkých Losinách a vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Zjistili jsme mnohé o historii výroby papíru, prohlídli jsme si papírenský areál a zařízení a navštívili jsme samotnou manufakturu. Pokračovali jsme na Dlouhé Stráně, kde stojí velmi výkonná přečerpávací elektrárna. V informačním středisku jsme získali mnoho informací o její výstavbě i fungování a pak jsme se šli podívat do "útrob" hráze. Výjezd k horní nádrži jsme absolvovali také, ale kvůli velkému větru a hlavně mlze jsme nic moc neviděli. :(

Exkurze Dlouhé Stráně

Fotogalerie


Zákaz vstupu na školní hřiště

19. října 2016

Upozorňujeme všechny žáky, rodiče a zaměstnance školy na přísný zákaz vstupu na školní hřiště, kde probíhá stavba nového sportovního areálu. Uzamknuta bude také zelená branka od hřiště.


Technický jarmark

7. října 2016

Navštívili jsme letos firmy NXP a Retigo. V NXP jsme zhlédli prezentaci o výrobním programu firmy. Čekalo nás též několik stanovišť s konkrétními ukázkami, jako je dron, bezdrátové nabíječky, synchronizace motorů, pásový dopravní prostředek řízený konzolí. Na závěr se nám představila Střední škola informatiky, elektrotechniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm. Autobusem nás zavezli pak do firmy Retigo. Zástupce střední školy ze Vsetína nás pozval na dny otevřených dveří a pak následoval film o výrobcích firmy - zařízení pro gastronomii, tzv. konvektomaty. Prohlídku jsme zakončili návštěvou výrobních prostor firmy.

technický jarmark

Fotogalerie


Technický talent

7. října 2016

Letos poprvé v rámci Technického jarmarku MÚ Rožnov p/R ve spolupráci s rožnovskými firmami ocenil žáky základních škol v soutěži o Technický talent. Čtyři nejúspěšnější dostali notebook a další ceny i nabídku na prohlídku jedné z místních firem. Zde byl za naši školu nominován a následně i vybrán Jakub Telčer z 9. ročníku. Kuba získal cenu především díky účasti v projektu Vesmírná odysea a pak také za nadstandardní zájem a tvořivost v oblastech přírodních věd - chemie, fyziky a robotiky.

Reportáž z předávání ocenění.

Technický talent

Fotogalerie


Školní liga v házené druhých ročníků

18. října 2016

Tak se druháci konečně dočkali. Nastalo úterý 18. 10. a tolik o přestávkách vzpomínaný a debatovaný turnaj v miniházené byl zahájen hvizdem píšťalky pana rozhodčího. Tým deseti žáků II. třídy posílený o dva prvňáčky se pustil do 5 zápasů se školními družstvy z Videčské, 5. května, Koryčanských Pasek a Podskalky. První zápas těsně prohráli, ale potom se jim začalo více dařit při střelbě, drželi pospolu v obraně a hlavně si častěji nahrávali. Tři zápasy po sobě zvítězili. Na ten rozhodující o konečné umístění se posilnili a dali "hlavy dohromady" s panem učitelem. Bojovali, v půlce utkání už vedli, a když ještě pár gólů přidali, mohli se zaslouženě radovat z 2. místa. Objetí, výkřiky štěstí, radost v očích,...

Školní liga v házené druhých ročníků

Fotogalerie


Výtvarný kroužek

14. září 2016

S dětmi z Výtvarného kroužku jsme využili krásného babího léta a tvořili jsme na zahradě školy kruhové obrázky (mandala) z přírodnin a skleněné mozaiky. Moc jsme si to užili i se závěrečnou destrukcí našich dílek.

Mandaly

Fotogalerie


Kroužek "Práce se dřevem"

26. září 2016

Po několika letech příprav se nám podařilo rozjet kroužek Práce se dřevem.
Uhodnete, co jsme vyráběli?
Tipujte na jan.mikolajek@seznam.cz. Kdo první uhodne, získá prototyp, který sloužil k výukovým účelům (na fotce se svazkem klíčů pro porovnání velikosti). Časem přibude i rozuzlení dnešní hádanky :-).

Práce se dřevem

Fotogalerie


V knihovně

20. září 2016

Na besedy chodíme pravidelně každý rok. Tentokrát se děti z páté třídy dozvěděly, co je to referát, a hned jej ve skupinách zkoušely vytvořit. Učily se hledat v katalogu knihovny i na internetu. Nakonec svou práci prezentovaly. Nově nabyté znalosti brzy využijí při tvorbě ročníkové práce.

Jak na referáty

Fotogalerie


Lektorský program Kámen v pravěku

15. září 2016

Jelikož začínáme ve vlastivědných hodinách probírat pravěké období, jeli jsme do Valašského Meziříčí na lektorský program Kámen v pravěku. Tam jsme se dozvěděli nejen řadu zajímavostí, ale zkusili jsme si, kolik úsilí museli naši předkové vynaložit, než si na zrnotěrce, později na žernovu, namleli kilo mouky (nebo spíše šrotu).
Závěrem si někteří z nás "zavrtali" pomocí vrtacího lukového stroje do břidlicové tabulky a ti ostatní ostrým pazourkem nakrájeli (následně i snědli) rohlíky, co přinesl vedoucí programu. Především tato část měla velký úspěch. V sáčku nezbyl jediný rohlík, na zemi zůstalo pouze pár drobků.

Zažili čtvrťáci s paní učitelkou Stáňou Teturovou.

Lektorský program Kámen v pravěku

Fotogalerie


2. září


Tradiční vycházka II. stupně a 5. třídy Sedmikrásky z Valašské Bystřice přes Hážovské díly do Rožnova.


Vycházka

Fotogalerie


Zahájení školního roku

1. září 2016

Naše 1. září bylo pestré a veselé. Po ranním nácviku muzikantů jsme se všichni přivítali na školní zahradě a po písničce svými botičkami vyznačili cestičku do školy. Ráno byla velká rosa, to mohli všichni potvrdit.
Ve vyšších ročnících šlo o takový volnější den, ale v první třídě se toho dělo opravdu hodně. Seznamování dětí probíhalo hrou, aby to bylo zábavné. Slabikář a žákovská knížka, první písanky
a ještě vlastní sedmikráskový květ, to všechno prvňáci s panem učitelem Pavlem stihli.
Ve čtvrté třídě mělo velký prostor seznamování se školním řádem a paní učitelka Stáňa vše uzavřela diskusí s žáky. Někteří byli dost překvapeni, co všechno v takovém školním řádu je.
První školní den pak zakončila první společná fotografie prvňáčků.

Vyvedený školní rok vám všem přeje Sedmikráska.

Zahájení školního roku

Fotogalerie

Letní přání

30. června 2016

Děkujeme vám všem, rodičům, dětem a kamarádům za přízeň a návštěvu letní slavnosti Sedmikrásky.
Přejeme mnoho zážitků na letních dovolených, ať už jsou u babičky na chalupě, na čundru po naší vlasti nebo někde daleko u vody, či na horách :)


Tým Sedmikrásky

Školní slavnost

30. června 2016

Letos jsme připravili letní slavnost poprvé v areálu Valašského muzea v přírodě.
Kdo jste nás navštívili, zažili jste s námi představení jednotlivých tříd i ocenění úspěchů našich žáků v tomto školním roce. V komorním amfiteátru zazněly písničky, divadlo, lidová hudba i tanec. Rockové pecky a rytmické číslo zaujaly rodiče, žáky a příznivce Sedmikrásky spolu s lekcí etikety na téma "Předáváme vysvědčení".
Nemohlo chybět velmi vtipné přivítání prvňáčků přeškolovačem 016 a rozloučení s devátou třídou. Hezké prázdniny a dovolenou všem :)Výpravy IV. třídy

květen-červen 2016

Třída pana učitele Honzy Mikolajka se letos vydala na 3 výpravy po České republice. Plánovaná čtvrtá výprava se uskuteční va podzim tohoto roku - nemocem se nedalo poručit.
Očima Honzy a písmem kluků a děvčat ze čtvrté třídy:


Po severní Moravě

jižní Moravou

Po severní Moravě

Výprava do Prahy a okolíPrezentace ročníkových prací IX. třídy

6. června 2016

Velké přípravy, nervozita, očekávání, emoce, 11 dortů ... a mnoho dalšího jsme měli možnost zažít při tradičních prezentacích ročníkových prací žáků 9. třídy v pondělí 6.6.2016. Paleta témat byla pestrá. Lidé mizeli v černých dírách. Studovaly se horoskopy, orgánové hodiny i eutanázie. Sadilo se i selo pomocí těžké mechanizace.
Zakládaly se firmy, rušily se poporodní traumata, oční klamy nás zcela oklamaly. Četly se detektivky, programovaly stavebnice. Za podporu a účast děkujeme rodičům a kamarádům našich deváťáků. Bylo nám tam spolu dobře.Ročníkové práce

Podívejte se, jakými tématy se žáci zabývali.


Klima školy

březen 2016

Letošní jaro vyplnili žáci, rodiče i zaměstnanci školy online dotazníky, které se týkaly klimatu školy. Podrobné výsledky byly vyvěšeny během jarní slavnosti u vchodu školy a nyní si je můžete prohlédnout i v elektronické podobě.
Závěry se zabýváme, a pokud jsou možnosti reálné, dojde ke změnám. Například tělocvičnu si opravdu nepostavíme. Probíhají ale schůzky týkající se jídelny a po vyhodnocení konkrétních otázek bude následovat jednání s vedením školní jídelny.

Klima školy

Podrobné vyhodnocení:

Klima školy žáci 2.-4. ročník | Klima školy žáci 5.-9. ročník | Klima školy zaměstnanci | Klima školy rodiče


Kutná Hora osmé třídy

22.-24. května 2016

22. května se naše třída vypravila na plánovaný a velmi očekávaný výlet do historického města stříbra - Kutné hory, královského města, kde se v minulosti razily stříbrné denáry i jiné mince, vystřídaly se zde úchvatné stavební slohy a prohnali se tudy také nelítostní Husité.

Hned po příjezdu na skautskou základnu jsme se vydali do města. Minuli jsme Kamennou kašnu, několik kostelů a už nás čekalo úchvatné panorama chrámu Svaté Barbory od Matěje Rejska.

Odpoledne jsme navštívili muzeum Stříbra, kdy jsme měli tu možnost vejít do temných, avšak vzrušujících chodeb dolu, bohužel, nic pro klaustrofobiky.

Kutná Hora osmé třídy

Fotogalerie a podrobná zpráva z cesty


Cocina espaňola - Španělská kuchyně

25. května 2016

V rámci výuky španělského jazyka si žáci deváté třídy vyzkoušeli uvařit podle receptu ve španělštině některá typická španělská jídla:
Gazpacho (studená rajčatová polévka), tortilla de patatas (bramborová tortila), pealla (pokrm
z rýže a mořských plodů).

V kabinetech můžeme potvrdit, že se jim jídla opravdu povedla.

Vaření ve španělštině

Fotogalerie


Turnaj ve stolním fotbale

20. května 2016

Letos v premiéře proběhl turnaj základních škol ve stolním fotbale.
Našly se dvě dvojice odvážlivců ze 4. třídy (Jirka Vašenka
a Honza Einšpigl) a 5. třídy (Vojta Ličko a Ota Repák), které si zahrály několik zápasů se žáky devátých a osmých tříd dalších škol Rožnova. Jako ocenění získali možnost startovat na oficiálním mistrovství Rožnova, které proběhlo během víkendu.
Atmosféra byla férová a organizace výborná. Takže za rok ve větším počtu.


Turnaj ve stolním fotbale

Fotogalerie


Ocenění naší metodičky prevence

24. května 2016

Pěkného úspěchu dosáhla paní učitelka Veronika Mičolová, jež byla oceněna medailí a věcnou cenou za přístup k problematice prevence rizikového chování na Sedmikrásce. Je pozitivní, že v oblasti rozvoje dobrého klimatu ve škole, prevence záškoláctví, drogové prevence, prevence selhání a školních neúspěchů žáků jsou aktivity, které na naší škole realizujeme, smysluplné.
Vyhlášení proběhlo za účasti vedení Zlínského kraje v krásném prostředí Baťovy vily ve Zlíně.

Ocenění metodičky prevence

Fotogalerie


Ocenění školy na Mezinárodní výtvarné výstavě v Lidicích 2016

23. května 2016

Rádi bychom se s vámi podělili o úspěch, kterého se žákům ze Základní školy Sedmikráska podařilo dosáhnout v Mezinárodní výtvarné výstavě Lidice 2016. Naše škola získala v tomto ročníku v obrovské konkurenci nejvyšší ocenění CENU POROTY 44. MDVV Lidice 2016.
Tématem letošního ročníku bylo: Škola? Vzdělání!.
Děti ze Sedmikrásky si odnesly 4 individuální medaile, 1 medaili za kolekci a 14 čestných uznání.

Podrobné výsledky

Medailisté jsou pozvaní k slavnostnímu předávání ocenění za účasti představitelů ministerstev, která převzala nad soutěží záštitu a zúčastní se kulturního programu v Lidicích.

Tisková zpráva


Digitální stopa

23. května 2016

Stejně jako za sebou zanecháváme stopy ve sněhu nebo v blátě, zanecháváme za sebou i digitální stopu na internetu. Prostřednictvím textů, fotografií, videa a na sociálních sítích. Na rozdíl od stop ve sněhu může naši digitální stopu tvořit i někdo jiný než my sami. Rodiče, sourozenci, škola, učitelé, sportovní kluby, kroužky, kamarádi, neznámí lidé, ...

V čem se shodují a v čem se liší naše stopy v běžném a digitálním světě? Proč o sobě vystavujeme informace na internetu? Jaké osobní informace na internet nepatří? Jsou lidé dost opatrní a zodpovědní při tvorbě digitálních stop ostatních? Na tyto a další otázky hledali žáci páté třídy odpovědi v hodinách informatiky.

Digitální stopa

Fotogalerie


Prezentace ročníkových prací V. třídy

2. května 2016

I letos se "páťáci" blýskli velmi dobře zpracovanými a pestrými tématy. Tyto práce zpracovávají žáci samostatně s konzultacemi svého vedoucího práce.
Jak příprava pohoštění pro rodiče, tak samotné prezentace byly výborné. Na Sedmikrásce se tímto způsobem předvedou také "devátáci" a nebudou to mít jednoduché. Laťka je nastavena poměrně vysoko.Ročníkové práce

Podívejte se, jakými tématy se žáci zabývali.


Jarní slavnost

29. dubna 2016

Jarní slavnost Sedmikrásky proběhla trochu jinak než obvykle.
Vy, kdo jste se rozhodli nás navštívit, jste měli možnost zhlédnout či se i zúčastnit některé z 14 aktivit, které připravili učitelé spolu s žáky. V různých skupinkách napříč třídami jsme řešili logické rébusy a hádanky, zkoumali některé chemické jevy, pozorovali zajímavé detaily mikroskopem, vytvářeli vlastní čajovou misku, zkusili jsme si dramatizovat krátký příběh, hledali poklad, vytvářeli látkové obrazy - no prostě toho bylo dost k zábavě i k vidění. Mezi 8 a 12 hodinou bylo ve škole a okolo ní velmi živo a veselo.
Na závěr jsme vyhlásili vítěze v hodu vlastnoručně vyrobenou papírovou vlaštovkou a popřáli si hezký zbytek dne i celý víkend.

Děkujeme za návštěvu a všem dětem za aktivní zapojení se do programu!


Jarní slavnost

Fotogalerie


Obojživelníci a ptáci

březen a duben 2016

Dvakrát v rozmezí dvou týdnů se páťáci a šesťáci vydali na úpatí Hradiska, kde absolvovali terénní výuku na téma "Obojživelníci" a "Ptáci". Pod vedením odborníků se dozvěděli spoustu zajímavostí ze života těchto živočichů a mohli si je opravdu zblízka prohlédnout. Poděkování patří Městským lesům Rožnov, které obě akce připravily.

Terénní výuka

Fotogalerie


Velikonoce na Sedmikrásce

23. března

Tradice je dobré dodržovat.

Před velikonočními prázdninami jsme se proto vypravili mimo školu, a za pomoci deváťáků kluci z 1. - 5. třídy vyráběli tatary. Ve volné chvíli došlo i na fotbálek a proběhnutí se po parku. Počasí nám vcelku přálo, jen trošku při práci mrzly prsty.
Děvčata si mohla dopoledne vyzkoušet zdobení kraslic pro koledníky různými technikami. Některé kraslice byly i dost netradiční, například zdobení papírem nebo voskem vypadalo opravdu zajímavě.
Tomu všemu na I. stupni předcházelo také povídání o zvycích a tradicích spojených s těmito jarními, a pro křesťany nejvýznamnějšími svátky. V souvislosti s probouzejícím se jarem jsme neopomenuli osvěžit školu jarní výzdobou.
Celé dopoledne bylo završeno pomlázkou - vyzkoušením funkčnosti tatarů a pevnosti kraslic.

Tak ať se i vám jaro vydaří!


Velikonoce

Fotogalerie


Eroze prakticky

17. března

Badatelsky orientované vyučování na téma eroze půdy si vyzkoušeli žáci 4.třídy.


Eroze prakticky

Fotogalerie


Vaření a anglická konverzace

14. března 2016

Osmáci si ověřili, že se dokáží věnovat oběma aktivitám najednou. Teda, když zrovna nemají plnou pusu báječné pizzy nebo sladkých palačinek. Chcete si vyzkoušet, jestli byste porozuměli stejnému receptu a instrukcím k přípravě? Následujte odkaz do sekce podpory výuky.

Enjoy it!


Vaření a anglická konverzace

Fotogalerie


Předvánoční Osvětim

prosinec 2015

Možná tu okřídlenou větu znáte - ten, kdo zapomíná na svou historii, bývá nucen si ji zopakovat. A tak v polovině prosince, v době předvánočního shonu, ale i předvánočních zamyšlení, podnikli žáci a žákyně osmé a deváté třídy cestu zcela nevánoční, cestu, jejímž cílem byl bývalý koncentrační tábor v polské Osvětimi.
Prohlídka tábora rozhodně nepatří k zážitkům pozitivním, byla ovšem velmi působivá - a zejména v dnešní době, která je plná emocí a strachu z neznámého, může mladým lidem ukázat, jaké hrůzy umí připravit člověk člověku.

Autorkou doprovodných fotografií je Anna Lajšnerová z osmé třídy.

D.S.

Předvánoční Osvětim

Fotogalerie


Mezinárodní výtvarná soutěž v Lidicích

26. únor 2016

Představujeme vám výběr výtvarných prací žáků Sedmikrásky zaslaných do Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2016.
Téma tohoto ročníku je: "Škola".
Termín oznámení výsledků 44. ročníku MDVV 2016 na webových stránkách výstavy www.mdvv-lidice.cz: nejpozději 10. 5. 2016. Termín vernisáže s předáváním ocenění medailistům z ČR a vybranému zahraničnímu účastníkovi: 31. května 2016.
Odborná porota ve dvou kolech oceňuje práce čestným uznáním, nejlepším pracím uděluje pamětní medaile a diplom "Lidická růže".

Výtvarné práce do Lidické soutěže

Fotogalerie


Zápis na Sedmikrásce

8. února 2016

Svůj zájem o vzdělávání v naší škole projevilo letos 31 dětí.
Aby zápis proběhl v příjemné atmosféře, vždy si domluvíme mezi učiteli nějaké společné téma. Tentokrát to byl "Pat a Mat", kteří měli v průběhu celého dne kromě jednotlivých aktivit (přihlížíme ke školní připravenosti, schopnostem komunikovat, grafomotorice, logickým dovednostem ...) děti pobavit a rozesmát. Učit v první třídě bude pan učitel Pavel Sedlák.

Velký zájem o vzdělávání na Sedmikrásce nás samozřejmě těší, přijmout můžeme ale pouze 16 žáků, budoucích prvňáčků.
I proto je důležité, aby se rodiče dětí o školu zajímali s předstihem, seznámili se s "Kritérii přijetí" a navštívili nás nejlépe osobně, třeba u příležitosti Dne otevřených dveří nebo na Slavnostech školy.

Zápis na Sedmikrásce
Více o zápisu ve vysílání TV Beskyd.


Tak jak vám to letos šlo, pane učiteli?

leden 2016

Pan učitel je snaživý, a když to nechápu, vysvětlí mi to.

Paní učitelka je hodně zbrklá, ale hodiny jsou zajímavé a dá se s ní na výletech bavit o všem.

Vadí mi, že dáváte hodně úkolů. Jste někdy dost drsná, až moc. Chce to větší klid v dalším pololetí.

Nejdřív mě štvalo, že jsme psali každou hodinu pětiminutovku, ale teď jsem rád, že to názvosloví umím.

Ačkoliv si mnoho spolužáků myslí opak, tento učitel nás hodně naučil právě díky tomu, že neustoupí a učí.

Paní učitelka je moc rychlá, nestíhám, ale jinak je hodná a snaží se.

Mohl byste nosit dříve opravené testy!

Tento půlrok byl s vámi bezproblémový. Jste v pohodě a dobře se hodiny prožívají. Učivo se musíme učit podle osnov, tak to je.

Uberte úkoly, prosím!!! Jinak je dobré prolínání her s učením.

Netušili jste, že na Sedmikrásce dostávají hodnocení nejen žáci, ale i jejich učitelé?

Hodnocení učitelů

Celý článek


Rozvoj technických dovedností žáků

prosinec 2015

V předvánočním čase jsme se opravdu nenudili.
Podle předem připravených návodů a s asistencí učitelů se žáci pustili do mnoha úkolů. Jedním z nich byla výroba nákupní tašky a povlaku na polštář.

Rozvoj technických dovedností žáků

Celý článek a fotogalerie


Hliníkožrout

leden 2016

V rámci prvouky jsme ve třetí třídě probírali třídění odpadů. Ve škole již třídíme papír a plast. Zjistili jsme, že se v koši nachází velké množství hliníku (alobal od svačiny, víčka od jogurtů, obaly od čokolád .) a rozhodli jsme se, že vyrobíme Hliníkožrouta na třídění hliníku. Hliník je ušlechtilý kov, který se dá dále využít a je tedy škoda, aby skončil v koši. Máme radost, že hned po zavěšení Hliníkožroutů se začali plnit. Tady je pár fotografií, jak Hliníkožrout vznikal.

Hliníkožrout

Fotogalerie


Report z vánočního večírku 6.třídy

prosinec 2015

Šesťáci už jsou půl roku na druhém stupni a je vidět, že už to nejsou žádné ptáčátka - umějí to totiž pořádně roztočit..! Byl to večírek jaksepatří - spousta dobrého jídla, muziky, tance a smíchu, no a samozřejmě nechyběl stromeček a pod ním hróómada dárků. Účast byla stoprocentní a zábava taky! Mrkněte se...

Vánoční besídka šestky

Fotogalerie


Výstava v Galerii Na Radnici


Poetický večer s Petrem Niklem

8. prosince 2015

Tohle se píše na webovkách rožnovské knihovny: "V úterý osmého prosince podkroví praskalo ve švech. Lucie Maléřová pozvala žáky ZŠ Sedmikráska, kapelu Mosskin a další recitátory."

Lucie Maléřová učí dramatický obor na rožnovské ZUŠce. Kdysi učila i na Sedmikrásce, ale to už bylo. Momentálně je doma s dětmi, ovšem už podruhé v poslední době připravila v podkroví Městské knihovny podivuhodné setkání. Setkání hromady dětí, mnoha maminek, tatínků, babiček a dědečků, několika učit-elů i -elek a jednoho bá-sníka.
Tentokrát padla volba na pražského výtvarníka Petra Nikla. Večer jeho textů nesl název Bludný rybář, lovič asociací. Niklova poezie staví na nespoutaném pohrávání si s jazykem a není vždy snadno uchopitelná, riskantní pokus se ale vydařil.
Ze Sedmikrásky nás tam bylo plno. Prvňáci s básničkami, třeťáci s písničkou, básničkami a obrázky, páťáci s další písničkou. Tu si s nimi zahrál i jejich bývalý třídní učitel Láďa Krajča. A vyzdvihnout je třeba jedinečný výkon Jakuba Telčera z osmé třídy v roli cynického hlasu uvádějícího příliš optimistický pohled na události na pravou míru!
Potlesk střídal potlesk, někdo se smál, nikdo neplakal. Po poslední písni kapaly Mosskin jsem nemohl uvěřit, že to vážně trvalo celou hodinu a půl. A pak jsme se rozcházeli a nejeden dědeček vypadal, že je mu docela fajn, a ostatní na tom byli podobně. To už vypadá na vydařený večer, nemám pravdu?

D. S.

Poetický večer s Petrem Niklem

Fotogalerie


Vánoční slavnost Sedmikrásky na Jurkovičově rozhledně

22. prosince 2015

Sedmikráska se rozloučila se starým rokem s nadhledem - na Jurkovičově rozhledně nad celým Rožnovem.
Vydali jsme se společně od hudebního altánku a bystře vystoupali na Karlův kopec. Téměř všichni se postupně pokochali pohledem na Rožnov a na ochozu rozhledny zazněla i první píseň. Děti, učitelé, rodiče i někteří absolventi jsme si společně zazpívali "Když padá sníh", "Pásli ovce valaši", "Vánoce držime" i oblíbenou španělskou "Feliz Navidad".
Nakonec jsme rozezněli celou rozhlednu i louku cinkáním zvonků a rolniček.
Hezké a klidné Vánoce Vám přeje Sedmikráska. A JEŠTĚ SLÍBENÁ PÉEFKA.

Vánoční slavnost Sedmikrásky

FotogalerieSedmikrásková PF

Pro školu je to už tradiční rituál. Tak měsíc před vánoci přemýšlíme a přemýšlíme a zkoušíme něco "našeho", originálního.
PF je odvozeno z francouzského Pour féliciter - "pro štěstí" a jedná se v této podobě o přání do nového roku.
Vždycky jsme rádi, když se podaří na péefku dostat pocit toho, že nás něco spojuje. Snažíme se, aby každý žák, učitel, pracovník, měl na péefce svoji stopu. Patrně si to uvědomují i rodiče a veřejnost. Tušíme tak z proseb, aby se k nim naše nová, další PF dostala včas. Pak si žije svým životem někde na nástěnce, ledničce, nebo také putuje po světě elektronickou formou.
Všichni se už na tu novou "péefku" těšíme.
A jaká tedy bude PF 2016? Co vám i sobě popřejeme do roku 2016? Již brzy ...

Zatím tedy z archivu Sedmikrásky :)


Terénní geografická praxe

27. listopadu 2015

V rámci výuky zeměpisu - téma tvorba map, orientace v terénu, značení vrstevnic, mapové značky., šesťáci vyrazili na Pustevny na praktické cvičení. Této akci předcházela příprava ve škole, kdy jsme na PC trasovali cestu, hledali značky, po kterých půjdeme, zajímavá místa a také spoj, jakým se dostaneme na místo.
Malá viditelnost toho dne nám sice neumožnila splnit všechny plánované úkoly, ale zato jsme si užili prvního sněhu. A překvapivé zjištění - někteří poprvé stanuli u sochy Cyrila a Metoděje, slovanských to věrozvěstů :-O.


Terénní geografická praxe

Fotogalerie


Cvičná evakuace

3. prosince 2015

Ve čtvrtek 3. 12. proběhla na Sedmikrásce cvičná evakuace. Za přítomnosti požárního technika jsme simulovali situaci, která vedla k evakuaci. Všichni jsme spořádaně opustili do 4 minut objekt na nové shromaždiště. Žáci byli s týdenním předstihem poučeni, jak se v krizových situacích chovat a proč poslouchat pokyny učitele v těchto situacích. S drobnými nedostatky budeme pracovat při dalších nácvicích.

Cvičná evakuace

Fotogalerie


Poznávací a jazykový výjezd II. stupně do Anglie

11. - 16. října 2015

Co všechno můžete zažít během šesti dnů na cestách po Anglii... školní naučný a poznávací zájezd ZŠ Sedmikráska.
Ačkoliv byl říjen a při odjezdu byly pouhé 2° C, anglické počasí překvapilo teplotami okolo 50 °F (tedy 10 °C), déšť žádný, převážně slunečno, což dokládají fotografie.
Den první. Cesta autobusem, který byl naplněn 44 žáky, skýtala spoustu nových zkušeností: WC ve 3-4 různých zemích, mít nachystané správné bankovky a mince, neztratit pas, zvládnout uložit si všechny věci a kam dát nohy, něčím se zabavit, kdy sklopit, a kdy nesklopit sedadlo, opravdu praktická zkouška tolerance a trpělivosti (no comment). A tak jsme přes celý den a celou noc nakonec dojeli do Calais (Francie) k trajektu, z jehož paluby jsme ráno spatřili bílé útesy doverské - WELCOME TO THE UK!

Poznávací výjezd Anglie

Podrobněji s fotogalerií


Podzimní slavnost školy

16. listopadu 2015

Na slavnosti se jako už tradičně prostřídaly všechny třídy
a nabídly divákům pestrou mozaiku tvořenou písničkami, videoklipem, divadélkem, dramatickou improvizací, komiksovým divadlem ve stylu westernu a vystoupením kroužku anglického jazyka nejmenších žáků. Potěšilo zhudebnění básně pana Petra Nikla a přednesy dalších s dramatizací.
Třídy II. stupně prezentovaly téma z občanské výchovy (média, zpravodajství, manipulace) a celou slavnost zakončily postřehy
z jazykového výjezdu do Anglie, včetně krátkého filmu a prezentace fotografií.
Kvůli hodně podzimnímu a deštivému počasí jsme nevyrazili pouštět draky, ale podnikli jsme jiné "létací" aktivity. Jejich dokumentaci najdete v dalším článku, stejně tak podrobnější zprávu z exkurze do Londýna.

Podzimní slavnost

Fotogalerie


Akce - Zachraňte vejce!

16. listopadu 2015

Cílem aktivity je zachránit vejce při pádu z výšky. Jednotlivé třídy byly rozděleny do týmů a pustily se do hloubání, jak vše provést, zkoumaly pomůcky, váhaly, zda je důležitější obalit vejce nebo zajistit nafouknutí sáčku či papíru vzduchem, aby letěl. K dispozici je omezené množství materiálu: vlna na pletení, mikrotenový sáček, 2 archy papíru, 5 špejlí, dvě brčka, 2 metry izolepy, nůžky a samozřejmě syrové vajíčko - zatím nepoužívat.
Pak týmy představily své návrhy, včetně nákresů svých projektů a zdůvodnění. Hlasováním či dohodou vybraly jeden, který realizovaly.
S napětím a za bouřlivého odpočítávání byla provedena praktická zkouška. Zástupce třídy vypustil vejce z okna 1. patra, To se snášelo směrem k přihlížejícímu davu. Zabezpečení vejce mělo nejrůznější podoby a to od lodičky, obalení všemi materiály, až po přistávací nožky vesmírných sond. Brždění pomocí odporu vzduchu bylo zajištěno padáky z igelitu i papíru, případně vyztužené kostrou ze špejlí, připomínající rogalo či paragliding (papír zpevněný v pruzích lepicí páskou či igelit s hranami z brček). Po přistání a ověření, že vejce je neporušené, nastal jásot. A aby bylo prokázáno, že šlo o běžná vejce, netvrzená a nevařená, jako poslední bylo vypuštěno "učitelské" vejce, a to pouze v papírovém sáčku. Skořápka praskla a bílek se žloutkem vytekly.
Příště tedy pokračování s omezenějším počtem pomůcek a tentokrát z 2. patra

Zachraňte vejce

Fotogalerie


Den otevřených dveří na Sedmikrásce

5. listopadu 2015

Na Sedmikrásce proběhl každoroční Den otevřených dveří.
V průběhu celého dopoledne nás navštívilo více než 40 rodičů s dětmi. Všichni měli možnost navštívit třídy, zúčastnit se výuky a setkat se s učiteli nebo s panem ředitelem. Zájem veřejnosti nás moc těší a s některými z Vás se setkáme ještě u zápisu prvňáčků na Sedmikrásku.

Den otevřených dveří

Fotogalerie


Výprava na Kelčský Javorník

25. října 2015

Tuto podzimní neděli se vydalo TUFO (už tradiční spojení turistického a fotokroužku) na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů - Kelčský Javorník. Cílem vycházky bylo protáhnout se, nasát atmosféru podzimu (fotografové především skrze objektivy) a navštívit zbrusu novou rozhlednu. Všeho se nám dostalo v míře vrchovaté, rozhledna byla krásná už sama o sobě, ani tolik nevadilo, že dalekým rozhledům bránila mlha.

Výprava na Kelčský Javorník

Fotogalerie


Anglický den

říjen 2015

V týdnu od 11. do 16.října se většina žáků II. stupně Semikrásky vypravila na jazykový a poznávací pobyt do Anglie. My, co jsme nejeli, jsme si program udělali po svém. Aktivit bylo hodně a jedna z nich byl "Anglický den".
V rámci projektového vyučování jsme si šesťáci, sedmáci, osmáci a deváťáci vyzkoušeli uvařit typické anglické jídla. Obtěžkáni nakoupenými potravinami jsme se vypravili do žákovské kuchyňky.

První skupina připravila a servírovala tradiční anglickou snídani - Tradition English breakfeast, složenou z:

  • smažené slaniny /bacon/,
  • vajíček /eggs/,
  • párků /sossages/,
  • fazolí v rajčatové omáčce /beans with tomato sauce/,
  • ovesné kaše /porridge/,
Přikusovali jsme tousty /toasts/ a připíjeli si jablečným džusem /apple juice/.

Anglie - tradiční jídla

Více receptů a fotogalerie


Motivační chemie pro osmáky

22. září 2015

Chemie je pro většinu našich osmáků zatím velká neznámá. Pro lepší motivaci žactva jsme zařadili hned na úvod laboratorní "ochutnávkovou" dvouhodinovku. S Kubou Telčerem, který byl pro tuto akci povýšen na asistenta, jsme pro tentokrát volili následující menu: chemikova zahrádka, červené zelí jako indikátor pH, faraónův had, neviditelné písmo, opětovné teplo skalice modré, výměna složek - pokrytí železného hřebíku mědí. Jako zákusek nám Kuba naservíroval chemiluminiscenci, zkumavka v jeho pokoji svítí ještě dnes.


Sedmikráska na Jarmarku neziskových organizací

Ve středu 23. 9. Sedmikráska na rožnovském náměstí prezentovala školu a aktivity, které přispívají k integraci znevýhodněných dětí. Veřejnost si zkusila, jak se učí klukovi se zrakovým handicapem zábavnou formou. Atmosféra byla výborná a dvě skupiny našich žáků v průběhu dne také nabízely výrobky, jež vznikly v řemeslné dílně školy. První ročník setkání organizací, které pomáhají, se očividně povedl. K tomu přispěla dobrá organizace, parádní počasí i koncert rytmického souboru The Tap Tap.


O půl třetí na náměstí

7. září 2015

Páťáci se vypravili do Valašského Meziříčí navštívit výstavu současného komixu "O půl třetí na náměstí". V rámci výstavy jsme: vyslechli zajímavé průvodní slovo o pravěku komixů, hledali jsme v našich dějinách kladné a záporné hrdiny, nafotili jsme si komixový příběh s Muzeumanem a jeho kamarády, přečetli jsme si množství příběhů s bublinami. Výstava, co stála zato.


Zahájení školního roku

1. září 2015

Po prázdninách jsme se zase přivítali u školy a odstartovali nový školní rok s písničkou "All Together Now" od skupiny The Beatles. Prvňáčci byli asi na školu nejvíc natěšení - doufáme :)


© Sedmikráska [ skola@sedmikraska.cz, (+420) 57 57 53 923 ]